Balkonunuza ya da Pencerenizin Önüne Konan Yavru Bir Kuşu Neden İçeri Almamalısınız?

Bazen evlerimizin penceresine ya da balkonuna gelen küçük misafirlerle karşılaşabiliyoruz. Ancak onlara sandığımızdan daha dikkatli davranmak gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Camın önüne gelen hele ki bir yavru kumruysa onu eve almak sakıncalı olabilir. Peki neden? Gelin, birlikte bakalım…

Kaynak: https://twitter.com/alpertuydes/statu…

Pencerenize ya da balkonunuza gelen yavru kumrular konusunda Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş uyardı.

Camımıza gelen minik misafirlerimiz her ne kadar bizi heyecanlandırsa da onları eve almak sakıncalı görünüyor. Hele ki onlar yavru kumrularsa…

Yavru bir kumruyu ilk bakışta üstündeki sarı tüylerinden anlayabileceğimizi söyleyen Tüydeş, Twitter hesabından “Yürüyebilir kanatlarını açabiliyor ama gitmiyorsa hemen yardım etmek için eve alacaksanız almayın” diye yazdı.

Çünkü muhtemelen o yavrunun ebeveynleri tarafından ilk uçuş anına şahitlik ediyorsunuz!

Yavru kumrular camınızın önüne konduysa anne ve babası tarafından uçmayı öğreniyor olabilir.

Bu durumda siz görmüyor olsanız da onu uzaktan izleyen ebeveynleri vardır, diyebiliriz.

Ona yardımcı olmak istiyorsanız balkona çıkmayın, onu ürkütmeyin ve gizlice olacakları izleyin, diyen Tüydeş eve almanın tehlikeli olabileceğini ifade ediyor.

Küçük misafirinizin ziyaretinden çok memnun oldunuz ancak ona kontrolsüzce yaklaşmamalısınız.

Balkonda ya da camda ona yaklaşmak istediğinizde korkutup düşmesine ya da etrafa çarpmasına neden olabilirsiniz.

Örneğin bu kadar yakından video çekmek tehlikeli olabilir.

Büyüyünce yavrusunu yuvadan uzaklaştırıp gerçek hayata alışması için dışarıda besleyen aileleri ortamın güvenli olduğunu anladıklarında yavrularını beslemeye geliyor.

İşte bu videoda olduğu gibi…

“Anne kuş yavrusunu açlıkla terbiye eder. Büyüyünce yavrusunu yuvadan uzaklaştırıp gerçek hayata alışması için dışarıda besler. Yavru ise yuvadan istemeye istemeye karnını doyurmak için çıkmak zorunda kalır.”

‘Yavru açlık korkusuyla annesinin peşinde önce kısa uçuşlar yapar’ diyen Tüydeş, flood’un devamında cesareti günden güne artınca uçmayı da öğrendiğini ifade ediyor.

Anne kumrunun balkona uçan kuşunu beslemeye geldiği anlar:

Diğer yandan özellikle yavru kumruların eve alınıp beslenmesine dikkat çeken Tüydeş, annesi terk etti sanılarak eve alınan kuşların öksüz kaldığını söyledi.

“Anne kuş, yavrular tüylenip yuvaya sığmaz hale gelince yuvanın yakınlarında onları gözleyebileceği bir noktada yatar akşamları.”

‘Gün içerisinde besleyip gider pek yavrunun başında durmaz’ diyen Tüydeş bu nedenle neredeyse birçok kuş türü için eve alınıp beslenmesinin sakıncalı olduğunu ve onları doğal yaşamından uzaklaştırdığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir