Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı EUFOR asker sayısının artırılması gereksiz

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Başkanı ve Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic, Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu’na (EUFOR) bağlı asker sayısının artırılmasının gereksiz olduğunu savundu.

Cvijanovic, yerel medyaya Konsey’in Boşnak üyesi Denis Becirovic’in EUFOR askerlerinin sayısının artırılması talebini değerlendirdi.

Ülkedeki asıl sorunun siyasi temelli olduğunu ifade eden Cvijanovic, “Bosna Hersek’te güvenlik sorunu yok ve EUFOR asker sayısının artırılması gereksiz.” diye konuştu.

Cvijanovic ayrıca, Becirovic’in açıklamlarının “ucuz” olduğu savunarak ülkedeki sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğine inandığını kaydetti.

Becirovic’den EUFOR askerlerinin artırılması çağrısı

Becirovic, bugün başkent Saraybosna’da EUFOR Komutanı Tümgeneral Helmut Habermayer ile bir araya gelmişti.

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’in son dönemdeki ayrılıkçı söylemlerinin “tehlikeli” olduğunu aktaran Becirovic, “EUFOR’dan bir an evvel ülkedeki asker sayısının artırılmasını talep ettim. EUFOR, Bosna Hersek’in güvenlik ve istikrarının garantisi görevinde.” ifadelerini kullanmıştı.

Habermayer de EUFOR birliklerinin Bosna Hersek’teki siyasi durumunu yakından takip ettiğini, ülkedeki kurumlarla da iletişim halinde olduklarını kaydetmişti.

Bu arada Dodik, son günlerde katıldığı etkinliklerde, “RS’yi Bosna Hersek’ten ayıracağını ve entitenin bir devlet olduğunu savunduğu” ayrılıkçı söylemleriyle gündeme gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir