İşçi ücretinden vergi alınmasın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın adayı olarak açıklanmasının ardından ilk ziyaretini deprem bölgesine gerçekleştirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, ilk durağı Malatya’da incelemelerde bulundu. Bir fabrikada iş insanları ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, daha sonra çadır kenti ziyaret etti. Fabrikalarda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın özel bir çalışma yapması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

‘Elde kalan ürünleri var’

“Çünkü iş insanlarının fabrikalarını çalıştırmaları gerekiyor, üretim yapmaları gerekiyor. Böyle bir endişeleri var. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Allah nasip eder, kazandığımızda görecekler. Bu bölgede, deprem bölgesinde en azından belli bir süre işçilerin ücretlerinden vergi alınmaması, böyle bir avantajın sağlanması gerektiğini ifade ettim. Buradan iktidara çağrı yapmak da benim görevim; biz bunu yapmayı taahhüt ediyoruz ama lütfeder kendileri daha erken yaparlarsa bundan da memnun oluruz.”

Kırsal kesimde de ciddi sorunlar olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

‘Çadır varsa biz alacağız’

“Süt üreticileri ‘sütümüzü satamıyoruz, arzu ettiğimiz kadar alıcı bulamıyoruz’ diye bir sitemleri oldu. Et ve Süt Kurumu yetkililerine ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ne buradan çağrı yapıyoruz; kayısı var elde, onları satın alsınlar. Et ve Süt Kurumu, süt üreticilerinden ellerindeki sütleri satın alsınlar. Dolayısıyla ‘sosyal devlet’ ise şimdi yapmayacaksa ne zaman yapacak? 

Çadır sıkıntıları ve konteyner sıkıntıları var, dile getirildi. Kendilerine de söyledim, iş dünyasına da ifade ettim, buradan da ifade ediyorum; kim konteyner üretiyorsa bize haber versinler. Belediye başkanlarımıza haber versinler. Konteynerleri ve çadırları alacağız ve deprem bölgesine getireceğiz. Esnafın da sorunları çözülmesi lazım. Bankalardan, kooperatiflerden aldığı krediler var. Bu kredilerin ötelenmesi, faizlerin silinmesi gerekiyor.”

‘14 Mayıs’ yorumu 

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim kararı alınması ve 14 Mayıs tarihinin resmileşmesiyle ilgili de “Türkiye’nin seçime, değişime ihtiyacı var. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir