Kozmetik ve Hijyen Devi Johnson&Johnson’ın Kanser Davalarına Yönelik İflas Stratejisi Yargı Engeline Takıldı!

Dünyaca ünlü kozmetik ve hijyen şirketi Johnson&Johnson, iflas kararı vererek birçok kişiyi  şoka uğratmıştı. Bu iflas talebini mahkemeye sunan şirketin asıl amacı ise sonradan ortaya çıkmıştı. Ürünlerinde kullanılan ‘talc’ adlı maddenin kansere neden olduğu tartışma konusuyken şirketin iflas talebinin ardındaki gerçek de açılan tazminat davalarından kurtulmak olduğu söylenmişti. Şirketin iflas talebi altı ay içerisinde ikinci kez reddedildi. İşte detaylar?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Hakim; Johnson & Johnson’ın bir biriminin iflas davasını, on binlerce kanser kurbanına davalarından vazgeçmeleri ve toplamda 8.9 milyar dolarlık bir anlaşmayı kabul etmeleri için kullanamayacağına karar verdi.

Federal mahkemeler, J&J şirketinin alt birimi olan  LTL’nin  iflas talebini yaklaşık altı ay içinde ikinci kez reddetmiş oldu. J&J, toksik madde bir madde olan ‘talk’ içerdiği iddia edilen bebek pudrası ve diğer ürünlerle ilgili mevcut ve gelecekteki tüm sağlık taleplerini sona erdirmek için bu birimi oluşturmuştu.

ABD İflas Davası Hakimi Michael Kaplan, cuma günü verdiği yazılı bir açıklamada, bir temyiz mahkemesinin iflasın kullanılması için J&J’nin alt birimi olan LTL’yi ilk iflas talebinde bulunduğu zamankinden daha yüksek bir kriter koyduğunu belirtti.

Kaplan’ın bu kararı sonrası J&J hisseleri %3,4 düştü. Şirket, kararı temyize götüreceğini açıkladı.

J&J’nin başkan yardımcısı Erik Haas,altmış bin davacıyı temsil eden avukatlarla ‘talk’ sebepli taleplerini çözmeye devam edeceklerini belirtti.

Şirketin talk ile ilgili yaklaşık yüz bin taleple karşı karşıya olduğu ve çoğunun henüz dava olarak açılmadığı bildirildi. Ülkedeki bazı avukatlar, ABD’nin dört bir yanındaki eyalet ve federal mahkemelerde müvekkilleri adına J&J’ye karşı dava açarak milyarlarca dolar tazminat kazanmıştı.

Talk mağdurlarını temsil eden bir avukat olan Moshe Maimon cuma günü yaptığı açıklamada: “J&J gibi yarım trilyon dolarlık bir şirket kabadayısının mahkemeden kaçmak için iflas mahkemesine başvuramaması mahkemelerimizin bağımsızlığı ve dürüstlüğü açısından bir gurur kaynağıdır” dedi.

Şirket; iflas stratejisinin birçoğu mahkemede kaybeden ya da davalarını jüriye sunma fırsatı bulmadan, yıllarca beklemek zorunda kalacak olan zarar gören davacıların haklarını adil bir şekilde tazmin etmek için tasarlandığını iddia etti. Geçmişte J&J, davalardaki sorumluluğunu reddetmiş ve talk bazlı ürünlerinin güvenli olduğunu savunmuştu.

Geçen yıl Hakim Kaplan, J&J’nin kendisine karşı mevcut ve gelecekteki tüm talk iddialarından kurtulmak için yalnızca iflasta kullanılabilen özel kuralları kullanmasına izin vermeyi kabul etmişti.

Bu ilk girişim, federal temyiz mahkemesinin LTL Management’ın iflas için uygun olmadığına çünkü dünyanın en karlı şirketlerinden biri olan J&J’den açık çek aldığına karar vermesinin ardından bu yılın başlarında reddedilmişti. Bu da Kaplan’ın davayı reddetmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bu kez mağdur vatandaşların avukatları, J&J’nin kanser iddialarını çözmek için ayırdığı maksimum para miktarını azalttığını iddia etti.

İlk iflasta olası ödemeler, o dönemde yaklaşık 61,5 milyar dolar değerinde olan bir J&J birimi tarafından desteklenecekti.

Avukat Andy Birchfield, J&J’nin iflas mahkemesinden kullanarak kötü bir anlaşmayı kanser kurbanlarına dayattığını belirtti. J&J, ikinci iflasını sürdürmek için stratejisini değiştirdi. LTL’ye olan desteğini azalttı ve 8.9 milyar dolarlık bir anlaşma için bazı avukatlarla anlaştı. Bu anlaşma, hukuk firmalarını ikiye böldü ve bazıları J&J’nin yeni iflas stratejisinin de reddedilmesi gerektiğini savundu.

Hakim Kaplan, mahkeme sistemindeki dava yoğunluğu nedeniyle yılda sadece birkaç tüketici davasını jüriye sunabildiğini ve bu durumun rahatsız edici olduğunu belirtti.

Yeni dava sayısındaki artışın, çoğu davacının önümüzdeki yıllarda tazminat talep etme fırsatı bulamayacağı anlamına geldiğini ifade etti. Ancak bir şirketin iflasını haklı çıkarmak için ‘acil, yakın ve belirgin’ bir mali sıkıntı yaşaması gerektiğini belirten temyiz mahkemesinin kararını kabul etti. Kaplan, bu sefer direnişçilerin yanında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir