Reuters’a konuşan Türk yetkililer: Finlandiya’nın NATO üyeliği yüksek ihtimalle seçimden önce onaylanacak

T24 Dış Haberler

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’ye gelmesi beklenirken iki Türk yetkili, Türkiye’de Meclis’in Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunun 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerden önce “yüksek ihtimalle” onaylayacağını söyledi.

Reuters’a konuşan iki Türk yetkili, İsveç ile aynı anda NATO üyeliği başvurusunda bulunan Finlandiya’nın başvurusunun Meclis tarafından nisan ayı ortasında “yüksek ihtimalle” onaylanacağını söyledi. 

Buna göre, Finlandiya’nın başvurusu İsveç’ten ayrı olarak onaylanmış olacak. 

Finlandiya ile birlikte NATO üyeliği için başvuruda bulunan İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson, dün yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya’nın farklı aşamalarda NATO üyesi olabileceğini kaydetmişti.

Ukrayna ile Rusya arasında 24 Şubat 2022’de başlayan savaş nedeniyle benzer bir işgalden sakınmak için NATO güvenlik şemsiyesine dahil olmak isteyen Finlandiya ve İsveç, bu konuda adımları da birlikte atma kararı almış ve üyelik başvurusunu Brüksel’de birlikte yapmıştı.

Ancak Türkiye, bu ülkelerde terör örgütlerine destek verildiğini gerekçe göstererek  NATO üyeliklerine karşı çıkmış; Türk vatandaşlarını ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi, terörden aranan veya hükümlü kişilerin iadesi, savunma sanayi ürünlerinin ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması gibi konularda somut ve kalıcı adımlar atıldığını görmek istediğini belirtmişti.

İsveç’te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakma eylemi sonucu İsveç’in NATO başvurusu görüşmeleri sekteye uğramıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki hafta önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terörle ilgili endişelerinin İsveç ve Finlandiya tarafından karşılanması gerektiğini, bu nedenle diğer müttefiklerin katkılarıyla Madrid’de üçlü mutabakat muhtırasının imzalandığını hatırlatmıştı. Çavuşoğlu, üçlü muhtıranın uygulanması açısından İsveç’ten tatmin edici adımlar gelmediğine dikkati çekmişti. 

İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin de onayını gerektiren katılım için Macaristan ve Türkiye’den henüz onay almadı.

TIKLAYIN – Finlandiya Cumhurbaşkanı, NATO görüşmeleri için Türkiye’ye gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir