Adana Demirspor-Beşiktaş maçında tartışmalı pozisyonlar! ‘Şenol Güneş ve Necip isyanında haklı’

Süper Lig’in 3. hafta erteleme maçında Beşiktaş, Adana Demirspor deplasmanında ummadığı bir darbe aldı: 4-2. Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Adana Demirspor ile Beşiktaş arasında oynanan karşılaşmanın tartışmalı pozisyonlarını masaya yatırdı.  

Niang’ın Necip’e müdahalesinde faul kararı yeterli mi?
Deniz Çoban: Bence, futbolun imajına zarar veren bir hareket. Ortada hiçbir şey yok. Bu pozisyonda, Niang’a sarı kart gösterseydi daha doğru olurdu. Bahattin Duran: Niang, bu pozisyonda top yokken Necip’i arkadan itiyor. Buradaki en büyük şanssızlık Necip’in yüzünün, itilmenin etkisiyle Adana Demirsporlu oyuncunun dizine çarpması. Bu pozisyon, bana normal bir itme gibi geldi. Bence normal bir faul ve sarı karta gerek yok diye düşünüyorum.

Aboubakar’ın penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?
Deniz Çoban: Ümit Öztürk doğru yerde duruyor ve pozisyonu doğru yerden görüyor. Bu pozisyonda, devam kararı yüzde yüz doğru bence. Bahattin Duran: Bu pozisyonun penaltı olması için topla Beşiktaşlı oyuncunun oynaması gerekiyor. Yani kalecinin, topa temas etmeden rakibine bir müdahalesinin olması lazım. Kaleci, öncelikle çok temiz bir şekilde topla oynuyor. Topun yönü değişiyor ve Aboubakar gelip kaleciye takılarak düşüyor. Burada, herhangi bir ihlal yok ve oyunun devam etmesi doğru.

Adana Demirspor’un kalecisi Vedat Karakuş’un bir ihlali var mı?
Deniz Çoban: Bu pozisyonda, kesinlikle endirekt serbest vuruş olması gerekiyor. Kalecinin net bir şekilde ihlali var. Bahattin Duran: Kaleci burada topu tutup önüne alıyor ve kesinlikle bir kurtarış yapmıyor. Baskı yok ve son derece yumuşak bir top… Bu pozisyonda, kesinlikle endirekt serbest vuruş olması gerekiyor.

Colley’in Vedat’a ceza sahası içinde müdahalesi var mı?
Deniz Çoban: Top zaten auta gidiyor bu pozisyonda. Burada, Beşiktaşlı oyuncu faulü gerektiren ne yapıyor ki? Sanki burada, Colley’e mücadeleye girmeyeceksin. Topu bırakacaksın ve kaleci topu alacak deniliyor. Bahattin Duran: Topla, öncelikle kaleci Vedat temas ediyor. Daha sonra top Colley’e çarpıyor, ancak burada iki futbolcunun da birbirine bir müdahalesi yok. Burada ben bir faul görmüyorum.

Şenol Güneş’in itirazlarında ne yapılmalıydı?
Deniz Çoban: Hakem, niye bu kadar su molası veriyor ki… Hakem mi susadı? Ben, biraz önce kural kitabını okudum. Kitapta diyor ki belli bir sıcaklık derecesinde su molası verilir. İlgili durumda, müsabaka talimatında bu durum belirtilir. Böyle diyor diye, TFF’nin müsabaka talimatına girdim ve bu şekilde belirtilen bir şey yok. Yönetim kurulunun, ‘Hangi şartlarda su molası verilir?’ şeklinde bu durumu talimatlara eklemesi gerekiyor. Bahattin Duran: Necip ve Şenol Güneş bu su molasına itiraz ediyorlar ve bence, çok haklılar. Çünkü Beşiktaş’ın gole ihtiyacı var. Şenol Güneş’in bu molaya karşı isyanı çok haklı. Bu işin bir matematiği var. Hava sıcaklığı belli bir derecenin üstündeyse, bu maçta su molası verilmelidir deniliyor.

Not: Görüntüler beIN SPORTS’tan alınmıştır.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir