Araç piyasasında indirim rüzgarı: Fiyatlarda ‘dibin dibi’ görüldü!

Milliyet.com.tr/ Araç piyasasında yaşanan fiyat düşüşleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Sıfır ve ikinci el araçlarda sert düşüşler yaşandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kamuoyunun da detaylarına hakim olduğu üzere geçmiş dönemlerde piyasamızda yaşanan olumsuzluklar piyasa işleyişini bozduğu gibi, fiyatları da olağan dışı yükseltmişti. Ticaret Bakanlığımız piyasa düzenini tekrar tahsis etme maksadıyla bir dizi önemli adımlar attı ve haksız uygulamalar, kayıt dışı ticaret ve otomobile erişim hususlarındaki sorunları gidererek piyasa tekrar regüle edildi.

Elde edilen tüm bu sonuçların neticesine, Bugün içinde bulunduğumuz otomobilde indirim trendine de zemin hazırlanmış oldu. Sıfır otomobilde %15 ile %20 indirimler yapıldığını söyleyebiliriz

‘100-150 BİN TL ARASI İNDİRİM’

Sıfır otomobilde sağlanan indirim doğal olarak ikinci el otomobile de yansıyarak, sıfır/ikinci el araç arasındaki fiyat makası olması gerektiği seviyeye geldi. Fahiş fiyatlamanın tamamen ortadan kalktığı süreçte, reel fiyat üzerinden %10-15 civarı indirim ortamı sağlandı. Örneğin bugün geçmişte reel fiyatı 1 milyon TL olan otomobiller 850 ila 900 Bin TL arası alıcı buluyor.

PİYASADA HAREKETLENME NE ZAMAN BAŞLAR?

Krediye erişimde yaşanan güçlükler ve mevduat oranları gibi sebepler neticesinde reel tüketici talebinde düşüş söz konusu. Krediye erişimde tekrar sağlanacak kolaylıklar piyasamızı hareketlendirecektir.

Bu sürecin yeni yıldan hemen sonra 2024 ilk çeyreğinde içerisinde başlayacağı kanaatindeyiz. Öte yandan bu süreçte, en doğru zamanda otomobil almak için piyasayı takip eden ve bekleyenler var. Krediye erişim beklenen dönemden daha geç sağlansa dahi, yeni yıl sonrası bekleyen talep harekete geçerek, piyasamızda tekrar hareketlenmeyi sağlayacaktır.

“FİYATLARDA ‘DİBİN DİBİ’ GÖRÜLDÜ”

Sıfır otomobilde %20 ikinci el otomobilde de %10-15 gibi çok ciddi indirimlerin yapıldığı bir süreç içerisindeyiz. İkinci el ve sıfır araç fiyatlarında denge sağlanmış durumda. Fiyatlar noktasında halk deyimi ile ‘dibin dibi’ olarak tabir edilen, en düşük seviyenin sağlandığı kanaatindeyiz.

Bundan sonraki süreçte sıfır ve ikinci el fiyatlarında daha fazla düşüş olmayacaktır. Çin menşeli markaların ülkemiz piyasasına girmesi ile içten yanmalı motorlu araçlarda olduğu kadar, özellikle elektrikli otomobillerdeki rekabet oldukça arttı.

Otomobil fiyatlarını doğrudan etkileyen etkenlerin yanı sıra, yaşanan rekabet ortamı da fiyatların belirlenmesinde önemli role sahip. Öte yandan tüm bunların yanında yükselen döviz kuru, enflasyon ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda 2024 yılında otomobil fiyatları yukarı yönlü hareketlenebilir.

Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız içerisinde bulunduğumuz dönemde, bu en uygun fiyatları değerlendirerek ihtiyaçları doğrultusunda otomobil alabilirler.

YEDİEMİNLERDEKİ HACİZLİ ARAÇLARLA İLGİLİ SÜREÇ BAŞLIYOR! BORCU OLAN KİŞİLER 10 GÜN SÜRE İLE ARAÇLARINI GERİ ALABİLECEKLER, BURADA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Üzerinde hukuki engel kalmamış ancak yedieminlerde duran otomobil ve tüm diğer mallar için yürürlüğe konan uygulama başladı. Buna göre öncelikle araç sahiplerinden araçlarını teslim almaları istenecek. Eğer araç sahibi tarafından alınmaz ise bu araçlar, haczi koyan alacaklıya ücreti karşılığında teklif edilecek.

Bu noktada da araç alınmaz ise e ihale yöntemi ile satışa sunulacak. İhale yöntemi ile de satışı gerçekleştirilemez ise önce hak sahibine bedeli ödenerek MKE’ye, devredilecek. MKE’ye devri yapılamaz ise bedelsiz olarak Kızılay’a devri yapılacak.

Bu noktada yüz binlerce aracın ihale safhasında piyasaya gireceği ve fiyatları daha da aşağı çekeceğine yönelik söylenen yorumlar mevcut. Bu araçların sadece otomobil değil kamyon, bisiklet, ATV, traktör gibi pek çok motorlu/motorsuz araçtan oluştuğunu belirtmekte fayda var.

Bu araçlar yedieminlerde uzun yıllardır tutulduğu için pek çoğu fiziksel olarak kötü kondisyonda. Öte yandan yine pek çoğunun mekanik arıza, değişen/boya, eksik parça gibi bilgilerine sahip değiliz.

‘FİYATLARA ETKİ ETMEYECEK’

Dolayısı ile satışa sunulacak otomobil fiyatlarının göreceli olarak piyasaya göre daha uygun olmayacağı ve fiyatlara etki etmeyeceğini söyleyebiliriz. Buradan araç almayı düşünen vatandaşlarımız sonradan karşılaşabilecekleri eksik, kusur veya arıza gibi ihtimalleri göz önünde bulundurmalılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir