CHP’den Türk-İş’e ziyaret: Asgari ücrette tek zam kabul edilemez

Cumhuriyet Halk Partisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı Konfederasyon Genel Merkezinde ziyaret etti.

Konuşmanın ardından Atalay, Taşçıer ve Ağbaba bir basın toplantısı düzenledi.

‘ÜCRETLE İLGİLİ BİR ŞEY KONUŞMADIM’

Atalay’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Pazartesi günü asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Bizi ilk defa komisyonda 4 tane işçi temsil edecek. Sürecin tamamını arkadaşlarım yönetecek.

* Ben bugüne kadar ücretle ilgili hiçbir şey konuşmadım. Pazarlık açlık sınırından olmaz. Ülkedeki çalışma şartları ortada. Asgari ücretli ve emeklinin alım gücü ortada.

* Bugüne kadar toplumun razı gelmediği, içimize sinmeyen hiç bir işi yapmadık. 40 yıldır pazarlıklar sürüyor, toplasanız 5 kere uzlaşı çıkmamıştır.

* Asgari ücretlilerin yüzde 99’u örgütsüz. Bunların zor şartlarda geçindiğini herkes biliyor.

* Enflasyonu durdursunlar, ete, süte, kiraya zam gelmesin, asgari ücret konuşmanın anlamı kalmaz. Sen zammı ver, ertesi gün fiyatları artır… Bu sürdürülebilir değil.

* Enflasyon devam ettiği müddetçe tek asgari ücret zammı yapmak doğru değil.

‘YILDA TEK ZAM KARARINDAN GERİ ADIM ATILMALI’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşçıer ise şunları söyledi:

* Bugün enflasyon ortamında Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığı, TÜİK’in bağımsız olmadığı bir ortamda asgari ücretle ilgili bir rakam belirtmek sadece bir sayıdan ibaret.

* Bundan 2 yıl önce asgari ücret 2800 TL civarındayken vatandaşın alım gücü daha yüksekken bugün alım gücü geri alınıyor.

* CHP olarak asgari ücreti rakamlar üzerinden tartışmanın işçinin-emekçinin insan onuruna yaraşabilir bir gelir elde etmesini sağlamayacağını ifade ettik.

* Pazartesi gününden itibaren yapılacak görüşmelerde yılda bir kez zam kararından geri adım atılması gerektiğine inanıyoruz.

* Bugünden “tek asgari ücret zammı yapılacak” açıklaması yapmak, bir ay sonra asgari ücretin açlık sınırının altında kalacağı gerçeğini örtmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir