Devlet korumasında büyüyen engelli genç milli takıma yükseldi

Henüz 3 yaşındayken devlet korumasına alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki yurtlarda kalmaya başlayan, çok hareketli olması nedeniyle doktor ve öğretmenlerinin 9 yaşında yüzme sporuna yönlendirdiği Varol Vasilica, 2016’da Yalova’da antrenör Engin Toprak’la tanıştı.

Toprak’ın verdiği destekle aralıksız çalışan ve dereceler elde eden, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Milli Takımı ile uluslararası müsabakalara katılan Yalova Aile Sosyal Politikalar Gençlik Spor Kulübü sporcusu Vasilica, 2016-2017 sezonu sonunda İtalya’da düzenlenen INAS Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda bireyselde üçüncülük, takım halinde dördüncülüğü elde etti.

Son 6 yılda Avrupa derecelerinin yanına Türkiye şampiyonlukları ekleyen Vasilica, yurt içi ve yurt dışında bugüne kadar 120 madalya kazandı.

Vasilica, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun 11-13 Aralık 2023’te Antalya’da düzenlediği Özel Sporcular Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda da 100 metre serbest ve sırtüstü ile 50 metre serbest ve sırtüstü stillerde Türkiye birincisi oldu.

Antalya’daki yarışmada kazandığı 4 altın madalya ile yeniden Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Milli Takımı’na seçilen Vasilica, yeni başarılar için Yalova’da antrenörüyle antrenmanlarını sürdürüyor.

Vasilica, “Çok gururlu, çok mutluyum. Hedefim Avrupa şampiyonu olup daha iyi yerlere gelmek. Yakında Avrupa Yüzme Şampiyonası olacak. Hedefim Avrupa şampiyonu olmak ve Türk bayrağını göklere çıkartıp İstiklal Marşı’mızı okutmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir