Onlara hiçbir yerde rahat yok! Katliama destek veren liderler her yerde protesto ediliyor

İsrail’in Gazze katliamlarını desteleyen Batılı liderler her yerde kendi vatandaşları tarafından protesto ediliyor. Restoranda, sergide ya da konferansta vicdan sahipleri önlerini keserek “Soykırımı desteklemeyin” diyor.

Şifa Hastanesi’ne düzenlenen baskın sonrası soluğu Beyaz Saray binası önünde alan Filistin destekçisi kalabalık bir grup, ABD Başkanı Joe Biden’a tepki gösterdi. Çok sayıda protestocu tek bir ağızdan “Biden içeride saklanamazsın, seni soykırımla suçluyoruz” sloganı atarak protesto etti.

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kongre’de protesto edildi. Slogan atan göstericiler dışarı çıkarıldı. Bazıları ise ”kana bulanmış elleri” sembolize eden kırmızıya boyadıkları ellerini havaya kaldırarak sessiz bir şekilde protestolarına devam etti.

 ABD’li Demokrat Senatör Elizabeth Warren, akşam yemeği yediği restoranda bir kadın tarafından protesto edildi.

KANADA BAŞBAKANINA RESTORANDA PROTESTO

 Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yemek yediği restoranda protesto edildi. Göstericiler, “Elleriniz kanlı” sloganları attı. Trudeau, apar topar restorandan ayrılırken 2 protestocu gözaltına alındı.

 Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo’ya katıldığı bir etkinlikte göstericiler “Gazzelilerin toplu katliamından sonra nasıl hissediyorsunuz?” diye sordu.  Fransa’nın başkenti Paris’te Filistin’e destek için bir araya gelen Fransızlar, Cumhuraşkanı Emanuel Macron’u İsrail’e koşulsuz desteği nedeniyle eleştirdi.

GÖSTERİCİLER ÖNÜNÜ KESTİ

 Birleşik Krallık Topluluklar Bakanı Michael Gove’un önü başkent Londra’da evine giderken Filistin destekçisi göstericilerce kesildi. Polis, bakanı zor uzaklaştırdı.

Katil İsrail destekçisi, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, protesto edilince sergiden kaçtı. Bakan Joly farklı bir protestoyla ise katıldığı etkinlikte karşılaştı. Göstericiler hep bir ağızdan “Nehirden denize Filistin özgür olacak” ezgisini söyleyerek rahat vermedi.

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir