Son dakika: İran-Hamas arasında kriz! Tahran düzeltme geçti…

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, ordu sözcüsünün, Hamas’ın “7 Ekim saldırılarının Kasım Süleymani suikastının intikamlarından biri olduğu” yönündeki açıklamasını düzelterek, “Aksa Tufanı operasyonunun tasarımı ve uygulaması Filistinliler tarafından yapılmış ve Filistin dışında herhangi bir karar alınmamıştır.” dedi.

İran devlet televizyonuna göre, Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Selami, 25 Aralık’ta Suriye’de İsrail’in saldırısında hayatını kaybeden Devrim Muhafızları Ordusunun üst düzey komutanlarından Razi Musevi için başkent Tahran’da düzenlenen cenaze töreninde konuştu.

Selami, İsrail’in öldürdüğü Musevi’nin, Devrim Muhafızları Ordusunun en deneyimli ve etkili komutanlarından biri olduğunu ifade ederek, “Seyyid Razi’nin intikamı, Siyonist rejimin devrilmesinden başka bir şey olmayacaktır.” dedi.

HAMAS’IN TEPKİSİ SONRASI DÜZELTME GEÇTİ

Devrim Muhafızları Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Ramazan Şerif’in, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği “Aksa Tufanı” adı verilen saldırıların Süleymani suikastının intikamlarından biri olduğuna dair iddiasını da düzelten Selami, şunları söyledi:

“Devrim Muhafızları Ordusu Sözcüsünün açıklamasından Aksa Tufanı Operasyonu’nun Hac Kasım’ın intikamı olduğu konuşuldu. Aksa Tufanı bizim Hac Kasım’ın intikamını alma hareketimizden bağımsızdır. Aksa Tufanı operasyonunun tasarımı ve uygulaması Filistinliler tarafından yapılmış ve Filistin dışında herhangi bir karar alınmamıştır.”

‘İNTİKAM’ AÇIKLAMASI

Selami, 2020’de ABD saldırısında hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin intikamını henüz almadıklarını belirterek, “Bunu zamanı gelince yapacağız. Yaptığımızı dürüstçe beyan ederiz ve korkmayız.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir